Materac jak o niego dbać?
Materac jak o niego dbać?

Zdrowy sen to oczywiście wygodna, oddychająca pościel ale również wygodny materac. Aby służył nam długo warto o niego odpowiednio dbać. Oto kilka wskazówek, których pozwolą zachować solidny, zachowany w nienagannym stanie materac przez lata:

  • wietrzenie materaca - warto to robić regularnie przez cały okres jego użytkowania. Co daje wietrzenie? Przede wszystkim umożliwi odparowanie wilgoci oraz pozbędziemy się przykrych zapachów. Jeśli zredukujemy wilgoć utrudnimy rozwój pleśni, grzybni oraz roztoczy. Kiedy wyjeżdżamy  warto wykorzystać ten czas właśnie na wietrzenie.
  • nie ścielimy łóżka zaraz po przebudzeniu - to się zapewne spodoba naszym dzieciom ;) od lat powtarzamy błędne koło naszych dziadków, rodziców aby zaraz po przebudzeniu pościelić łóżko. Po przebudzeniu kołdra, prześcieradło jest cieple i wilgotne a jest to idealne środowisko dla rozwoju wilgoci i szkodliwych drobnoustrojów.
  • obracanie materaca -pozwoli uniknąć odkształceń oraz utrudni osadzanie się kurzu.
  • odkurzanie materaca - jest to czynność najprostsza a w sumie rzadko kto ją robi. Wiemy, ze na powierzchni naszego materaca gromadzą się kurz, roztocza  oraz ich odchody. Odkurzanie ma istotny wpływ na higienę materaca. Zwróćcie uwagę ile się tego zbierze w komorze odkurzacza, szczególnie jeśli będziecie robić to pierwszy raz.
  • przekładka na materac - używanie jej nie tylko podniesie komfort, ale będzie również go chronić.
  • nie siadamy na krawędzi - może mieć negatywny wpływ na materac. Krawędź materac jest najsłabszym punktem materaca, który jest najłatwiej uszkodzić. Często robimy to nieświadomie. Siadamy na krawędzi łóżka przy okazji wykonywania codziennych czynności. Pamiętać należy, że w tym miejscu najłatwiej o zniekształcenie materaca. Częste siadanie na krawędzi może spowodować rozklejanie się jego warstw, a w przypadku materacy sprężynowych kieszeniowych, których brzegi są wykończone pianką, że zniekształci się ona na tyle, że sprężyny znajdujące się w dalszej części materac zaczną „wybijać się”.
  • nigdy nie zaginamy materaca - jeśli już zajdzie potrzeba, aby przenieść materac, pamiętajmy, aby go pod żadnym pozorem nie składać, rolować czy zwijać szczególnie jeśli mówimy o materacach sprężynowych. Chyba, że producent nie zakazuje tej czynności. Warto zwrócić na to uwagę np. przy remoncie czy przeprowadzce.
  • nie skaczemy po materacu - szczególnie tutaj pilnujemy naszych dzieci które często używają materaca jako trampoliny. Podczas snu ciężar naszego ciała rozkłada się na całej powierzchni a moment kiedy małe stopki spadają na materac ze zwiększoną siłą  może powodować uszkodzenie materaca. 
  • czyszczenie i pranie - zdarzyło się pewnie każdemu ;) wylać na materac ulubiona kawę, herbatę czy inny napój. Zdarza się ze dzieci przychodzą do naszego łóżka i podczas snu zrobią siku. Najbardziej znaną metodą domową na usuwanie plam jest soda oczyszczona. Należy posypać powierzchnię materaca i odczekać 20 minut po czym odkurzyć materac. Skuteczna jest również woda utleniona sama lub w połączeniu z sodą oczyszczoną 100 ml wody z jedną torebką sody oczyszczonej. Warto mieszkankę przelać do butelki z atomizerem aby zbytnio nie zmoczyć materaca podczas usuwania plamy. Można zastosować również ocet lub sok z cytryny.

Liczę że podsunęłam Wam kilka porad na to jak utrzymać materace dłużej przy życiu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Shoper Paczkomaty) już od 399,00 zł.
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl