Gramatura tkaniny co to takiego?
Gramatura tkaniny co to takiego?

Czy kiedyś zastanawialiście się czym jest gramatura i co to takiego? Czy kolor danej tkaniny może mieć wpływ na jej wagę?Czy gramatura ma wpływ na jakość tkaniny? Czy im większa gramatura tym tkanina jest lepsza? Zaraz odpowiemy na te wszystkie pytania.
➡️Gramatura - to nic innego jak waga jednego metra kwadratowego materiału wyrażona w gramach. Wycinamy z tkaniny kwadrat o wymiarach 100x100 ważymy i mamy odpowiedź odnośnie gramatury wybranej tkaniny. Są jeszcze dwa inne sposoby na wycięcie próbki do zważenia.
Przy pomocy specjalnego wykrojnika wycinamy koło o powierzchni 100 cm2 lub metoda bardziej oszczędna polegająca na wycięciu jedynie kawałka 10x10. Przy metodzie oszczędnej ważnym elementem jest bardzo precyzyjna waga elektroniczna to jest warunek konieczny bez niej grozi wysokim marginesem błędu.
➡️ Czynnikiem który również wpływa na gramaturę danej tkaniny jest kolor. Dzieje się to za sprawą tego, że pigmenty również posiadają swoją wagę. Do tkaniny ciemniejszej zużyto więcej pigmentu. W momencie porównania tego samego kawałka tkaniny białej i kolorowej wystąpią różnice w gramaturze.
➡️Warto mieć na uwadze fakt, że to nie gramatura decyduje o wyższej jakości tkaniny. Nie sama gramatura. Ta jedynie określa masę tkaniny na jednostkę powierzchni. O jakości tkaniny decydują również między innymi włókna z jakich została wykonana, sploty, uszlachetnienie oraz gramatura. Jakość tkaniny w dużej mierze zależy od rodzaju materiału, ale o tym innym razem ;). To również nie prawda, że im wyższa gramatura tym tkanina jest lepsza. 
➡️jako ciekawostkę dodamy, że gramaturę jeansu mierzy się w uncjach. Jedna uncja 28,35 gramów. Parametry mierzonego kawałka nie liczy się w metrach a jardach . Jeden jard równy jest 0,9 metra.
Czy wiedzieliście o tym, że gramatura to nie jedyny wyznacznik który decyduje o jakości tkaniny?

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Shoper Paczkomaty) już od 239,00 zł.
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl