Certyfikat GOTS
Certyfikat GOTS

Certyfikat GOTS czyli Global Organic Textile Standard - najlepszy w branży!

Standard wszedł w życie w 2006 roku. Na samym początku skupiał producentów USA, Japonii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Jego renoma oraz uznanie szybko została dostrzeżona w innych krajach na całym świecie. W Polsce certyfikat GOTS ma 19 przedsiębiorstw.

Jest certyfikatem całościowym, najlepszym w branży obejmujący każdy etap produkcji tkanin naturalnych od poziomu surowca aż po finalny produkt. Dzielimy go na dwie kategorie:

- ekologiczną ( organiczną ) gdzie wykorzystano 95 % certyfikowanych włókien

- wyprodukowaną z procentowym udziałem surowców ekologicznych - 70 % certyfikowanych włókien.

Uprawa ekologiczna to taka która nie stosuje nawozów sztucznych, pestycydów, herbicydów oraz nasion modyfikowanych genetycznie. Używane są środki chemiczne ale tylko w minimalnym stopniu. Kryteria użycia środków chemicznych również są wyśrubowane i muszą spełniać wymagania nietoksyczności oraz biodegradalnowości. Jest absolutny zakaz dodawania alergenów, chromu, niklu, formaldehydów, metali ciężkich oraz wybielaczy w skład których wchodzą chlorki i bromki. Ważne jest że certyfikatem GOTS nie oznacza się wyrobów skórzanych. 

W standardzie GOTS gospodarka wodna odgrywa dużą rolę. Producenci zobligowani są do stosowania oczyszczalni oraz zamkniętego obiegu wody. Ważne jest to w przypadku takich tkanin jak bawełna czy len ponieważ przędzone są na mokro.

Certyfikat wydawany jest na rok. Po tym okresie odbywa się audyt często niezapowiedziany w celu sprawdzenia czy wdrożone wymagania na początku są dalej przestrzegane. Sprawdzana jest dokumentacja oraz miejsca produkcji. GOTS wspiera również producentów tkanin którzy są w okresie przejściowym ( są w trakcie przemian na uprawę ekologiczną).

Standard GOTS gwarantuje, że certyfikowane wyroby, produkty zostały wytworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw pracowników. 

Jeśli zależy Ci na pościeli wykonanej z bawełny ekologicznej z powodzeniem znajdziesz ją u nas tu. Oferta będzie sukcesywnie poszerzana gdyż wychodzimy na przeciw naszym klientom których wiedza na temat degradacji biosfery jest coraz większa.

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Shoper Paczkomaty) już od 399,00 zł.
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl