Pierwsze dni w przedszkolu
Pierwsze dni w przedszkolu

Pójście do przedszkola jest bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla dziecka ale również dla nas samych-rodziców. Dziecko otoczone dotychczas troską i uwagą rodziny nagle znajduje się w miejscu, gdzie przedmioty, osoby i rytm dnia są inne. Niektóre dzieci są zaciekawione, inne natomiast niespokojne i niepewne. Boją się zostać bez rodziców. Ich poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane. Ale nie taki diabeł straszny jak go malują! Gdy już dziecko się zaaklimatyzuje na Jego twarzy zawita uśmiech i chętnie będzie maszerował do przedszkola. Oto kilka naszych propozycji jak przygotować dziecko na ten wyjątkowy moment.

 

 1. Nasz skarb, musi wiedzieć, jak wygląda jego przedszkole. Wybierz się tam na spacer. Możesz być pewna, że sale z zabawkami i dziecięcymi dekoracjami spodobają mu się. 
 2. Idźmy razem z dzieckiem na zakupy - pozwól żeby wybrało sobie pościel, kocyk, kapcie i worek do przedszkola. Pościel czy kocyk może być w rozmiarze 100x135 szeroki wybór znajdziecie oczywiście u nas https://musia.pl/pl/c/Posciel-do-lozeczka-100x135/40 .
 3. Jeśli dziecko miało mało kontaktów z rówieśnikami to jest to dobry moment aby zaprosić do siebie równolatków lub wybierać się na plac zabaw. Postaraj się, żeby dzieci bawiły się bez twojego udziału.
 4. Utwierdź się, czy twoje dziecko potrafi samodzielnie wykonywać proste czynności - zakładać czapkę lub bluzę, wkładać kapcie, jeść łyżką i widelcem. Jeśli ma problemy, poćwiczcie razem. Chwal je za każdy, nawet najmniejszy sukces.
 5. Gdy dziecko nigdy nie rozstawało się z domem, zostaw je na godzinę lub dwie u dziadków lub znajomych. To bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie przedszkole będzie mu się kojarzyło z pierwszym rozstaniem.
 6. Nie przeciągaj pożegnania w szatni – pomóż dziecku się rozebrać, pocałuj je na pożegnanie i wyjdź. Im dłużej się żegnacie, tym trudniej będzie dziecku się z Tobą rozstać.
 7. Nie składaj obietnic typu: „Jeśli pójdziesz do przedszkola to kupię Ci zabawkę”. Oczywiście możesz dziecku dać mały prezencik przy odbieraniu go z przedszkola, ale nie może on być formą przekupstwa.
 8. Nie wymuszaj na dziecku żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Lepiej poczekać, aż dziecko samo poruszy temat.
 9. Bądź na czas. Przyprowadzaj i odbieraj dziecko punktualnie. Jeśli spóźniacie się na zajęcia, śpieszysz się i jesteś zestresowana(any) dziecko chłonie Twoje emocje. To samo z odbieraniem.Np. powiedz, że odbiorę Cię zaraz po obiedzie. Dziecko dużo pewniej czuje się w przedszkolu, jeśli wie kiedy po nie przyjdziesz i może na Tobie polegać. 
 10. Pozwól zabrać do przedszkola ulubioną zabawkę. Poprzez kontakt z czymś bliskim przypominającym dom stwarza się dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Kilka rad dla rodziców w końcu My też to przeżywamy.

 • nastaw się pozytywnie – zarażaj dziecko optymizmem,
 • nie miej wyrzutów sumienia, że „zostawiasz” dziecko samo,
 • pamiętaj, że płacz jest normalną reakcją na zmianę i rozstanie, często nie trwa tak długo jak nam się wydaje,
 • nie poddawaj się po kilku pierwszych, „płaczliwych” dniach – trudne emocje są naturalne i trzeba je zaakceptować,
 • zaufaj wychowawcom przedszkolnym, którzy są specjalistami w swoim fachu,
 • skup się na korzyściach, które dzięki przedszkolu/szkole zyska Twoje dziecko.


Staraj się jak najwięcej mówić o przedszkolu. Jeśli dziecko będzie ci zadawało pytania, nie pozostaw żadnego z nich bez odpowiedzi. W rozmowach o przedszkolu podkreślaj jego dobre strony, ale nie odbieraj dziecku prawa do własnej oceny życia przedszkolnego. Dobrze jest pozwolić dziecku się wyżalić i podtrzymać go na duchu. Warto rozpoznać sytuacje trudne i przedyskutować dalsze postępowanie. Dziecko powinno wiedzieć, że może w takich chwilach nam zaufać.

Możecie powiedzieć, że łatwo się to wszystko piszę, mówi. Ale uwierzcie wszystko jest do przeżycia. To są zebrane moje doświadczenia matki dwójki dzieci oraz mam z którymi przeprowadziłam krótki wywiad na potrzeby tego wpisu. Trzymam za Was kciuki.

POWODZENIA!

 

 

 

 

 

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Poczta Polska) już od 299,00 zł.
Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl